Gümüş Fiyatları (Canlı)

Gümüş fiyatları + Güncel Gümüş fiyatları.

Hoş geldiniz. Burada ücretsiz olarak güncel gümüş fiyatları ile geçmiş dönemlere ait gümüş fiyatlarını (grafiklerle) görüntüleyebilirsiniz. Gümüş fiyatları direk olarak New York ticari mallar alım satım merkezinden alınmakta ve fiyatlar her dakika güncellenmektedir.

Güncel gümüş fiyatları – Bir kilosunun Türk Lirası cinsinden değeri.

Güncel gümüş fiyatları – Bir onsunun ABD Doları cinsinden değeri.

Gümüşün son 1 yıldaki fiyatları – Bir kilosunun Türk Lirası cinsinden değeri.

Gümüşün son 10 yıldaki fiyatları – Bir kilosunun Türk Lirası cinsinden değeri.

Gümüşün son 40 yıldaki fiyatları – Bir onsunun ABD Doları cinsinden değeri.

999 ayar gümüşün (som gümüş) fiyatları direk olarak NYMEX ticari mallar marketinden alınmaktadır.

 

Gümüşün fiyatı.

Gümüş, tıpkı diğer değerli metaller gibi bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. 4000 yıldan daha fazla bir süredir gümüş, paranın bir şekli ve değer saklama aracı olarak görülmüştür. Ancak gümüş para sisteminin sona ermesinden sonra gümüş, Amerika gibi birçok gelişmiş ülkede ulusal para olma rolünü yitirmiştir. 2009’da, gümüşe olan temel talep endüstriyel uygulamalar (%40), takı, değerli metal sikkeleri ve diğer ürünler için olmuştur.

Birçok ticari malda olduğu gibi gümüşün fiyatı da spekülasyon, arz ve talebe göre şekillenmektedir. Altınla kıyaslandığında gümüşün fiyatı herkesin bildiği gibi oldukça değişkendir. Bunun nedeni düşük Pazar değişkenliği ile endüstriyel ve “değer saklama aracı” konuları arasındaki talep dalgalanmalarıdır. Bazen bu pazarda oynaklık yaratarak yoğun bir değer tahminine sebep olabilir.
Gümüş fiyatı / altın fiyatı oranı genellikle tacirler, yatırımcılar ve alıcılar tarafından analiz edilir. 20. Yüzyılda gümüşün ortalama fiyatı altının fiyatına kıyasla, nasılsa, 47:1 idi.

Eylül 2005’ten bu yana, gümüşün fiyatı oldukça dikine artış gösterdi. Gümüş pazarı değer olarak altın pazarından çok daha küçük bir pazardır. Londra’da gümüş pazarı altından 18 kez daha az para döndürmektedir.

Birçok kaynak gümüşün fiyatını direk olarak etkileyebilir. Buna, büyük gümüş tacirleri ya da yatırımcıları, gümüş pazarlarındaki “açığa satış”, finansal ve endüstriyel krize karşı bir sığınak olarak gümüş spekülasyonları, gümüşe olan ticari talep ve tüketici talebi (2010 verilerine göre gümüşün büyük bir bölümü sanayide (487,400,000 ons), daha sonra takıda (167.0000000 ons) ve yatırım amacıyla ((101.3 milyon ons) kullanılmıştır) dâhildir.

Saf gümüş ve kullanılmış gümüş – 999, 925 ve 800 ayar Gümüş.

Saf gümüş, oldukça yumuşak ve kolayca hasar görebildiği için takı yapımında kullanılamamaktadır. “İnce gümüş” tüm gümüşler içinde en iyi olanıdır. 999 mikron inceliğindedir. Buna aynı zamanda saf gümüş de denmektedir ve saf gümüş %99,9 gümüş içeriğine sahiptir. Gümüşte ayrıştırması neredeyse imkânsız olan yabancı maddelere sürekli rastlanmasından dolayı, %100 saf gümüş diye bir şey yoktur. Önceden uluslar arası ticaret ve gümüş yatırımcılığından ince gümüşten elde edilen külçeler kullanılırdı. İnce gümüş ayrıca gümüş sikke yapımında da kullanılırdı. Bu gümüş normal sıcaklıktaki koşullarda bile oldukça yumuşak hale gelme eğilimindedir. Bu yüzden, gümüş takılarda bu değerli metalin saf hali değil 925 ayar gümüş (som gümüş) kullanılmaktadır. 925 ayar gümüş %92,5 gümüş ve %7,5 oranında bakır içeren bir alaşımdır.

Takı yapımında en çok kullanılan gümüş alaşımları aşağıdaki gibidir:

925 ayar Gümüş.
835 ayar Gümüş.
800 ayar Gümüş.
750 ayar Gümüş.

Bu sitede yer alan 999 ayar Gümüş (som gümüş) fiyatları.

Kullanılmış Gümüş Listeleme (ve gümüş takı).

  • Hurda Gümüş – www.hurdagumus.com.
  • Gümüş Carsisi – www.gumuscarsisi.com – İmalattan Direk Gümüş Takı Satışı‎.
  • Gümüş Dukkani – www.gumusdukkani.com
  • GümüşSarayi – www.gumussarayi.com.tr – Gümüş Takı ve Alyans‎.
  • Paris Gümüş – www.parisgumus.com/Gumus_Takilar – Birbirinden Şık Özel Tasarım Gümüş Takı Modelleri‎.
  • Gumush Gümüş – www.gumush.com. Takı, Gümüş Takı, Gümüş Kolye, Gümüş Yüzük.
  • Gümüş Box – www.gumusbox.com – Gümüş alyans,yüzük,kolye,bileklik.
  • Altin Sepeti – www.altinsepeti.com/gümüş – Kolye, Yüzük, Bileklik, Küpe Tüm Gümüşlerde İndirim.

Kullanılmış gümüş alım ve satımı (hurda ve gümüş takı).

Eğer kullanılmış gümüş takınızı ya da gümüş sikkelerinizi vs. satmayı düşünüyorsanız en iyi fiyat için biraz etrafa bakınmanızda yarar var. Fiyat çok değişken olabilir. Genellikle, gümüş külçesinin fiyatının uluslar arası gümüş pazarı fiyatını bekleyemezsiniz. Kullanılmış gümüş takılarınızı satarken belki pazarın %70-80 oranında bir fiyat bekleyebilirsiniz. Kullanılmış gümüş genellikle eritilir ve kazanç sağlamak için yeniden satılır. Fakat yine de fiyatta pazarlık etmeye bakın.
Gümüş parçalarını ayrı ayrı olarak Gittigidiyor sitesinde de satmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu biraz zaman alabilir.

Eğer yatırım amacıyla gümüş almayı düşünüyorsanız, birçok insan 999 ayar gümüş külçesi (1kg) ya da daha fazla kiloluk gümüşe yatırım yapmaktadır. Ya da London Bullion Market Association (LBMA) tarafından tescilli gümüş sikkeler, gümüş kolyeler ya da bilezikler de düşünülebilir.

– Gümüş fiyatları – Gümüşün güncel fiyatı 2013-2014.-

Add a Comment

Your email address will not be published.